ANASAYFA KOÇLUK? BİZE YAZIN!
YAŞAM KOÇLUĞU SERTİFİKA PROGRAMI
 
 
Kendi Gezegenini Doğurma Hürriyeti -  İsmail Barış Özpazarcık  24/2/2011

Her insan dünyaya gelirken kendi içinde sakladığı bir 'dünya'yı yanında getirir. Her 'dünya'nın kendine ait, kendine özel hazineleri vardır.
Adına 'dünya' denilen yeryüzüne doğması, tam da bu yüzdendir.

Her insan dünyadır.
Kendi dünyasını doğurmak için doğmuştur.
Bunun için kendine en uygun olan aklı, görüşü, bilinci almıştır. Kendine en uygun yetenek, beceri, başarma ruhuyla donanmıştır. Kendine özgülüğü, otantikliği, varlık sebebi içinde saklıdır.
İçinde saklı olanları keşfedecek, organize edecek sonra dışarı “buyur” edecektir. “Kendinin kıymetini bilmek”; içindeki hazinenin ne olduğunu bilmektir. Başarma programı ile donandığını, gerçeğin sadece ve sadece bu olduğunu biliyor olmaktır.

Amerika, yeniden keşfedilmek için vardır.
Tükenmiş, bitmiş “hasta adam” Osmanlı İmparatorluğu'nun içinden, ardı sıra devrimler yaratan Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur.
İçsel gücünün “ruhsal gücü” olduğunu bilen sistem, fiziksel koşulların sınırlarını  aşar.
Değişimin dinamizmi, “vizyon”a konmuş yarınları harekete geçirir.

Düşler, kişinin kendi gezegenini doğurma hürriyetidir.
İyi düşlenmiş yarınlar, kişinin kendi gezegenini doğurma hürriyetini doğru kullanması, işleme koymasıdır.
Yarının hürriyetini yaratmak, potansiyel olarak gelebileceğin en iyi noktaya kendini şimdiden taşıyor olmaktır.
Birinci vizyonun budur: Kendini o en iyi noktaya konumlandırmak ve ilerlemek.
Gözünü budaktan, adımlarını eylemden sakınmamak. Yürüyüp gitmek.

Kendi dünyanızın haritası, her ne kadar sınırlı gözüküyor olursa olsun... Her ne kadar delik deşik, ele geçirilmiş, topraklarına girilmiş, bağımsızlığı yok edilmiş, hasta ve yalnız görünürse görünsün... Büyük Ata'mızın hep yaptığı gibi, olana değil, olmakta olana dönüp baktığınızda, orada büyük vizyonunuzu görecek, yaşama coşkusuyla dolacaksınız.

Görmek istediğinizi zihninizde “vizyon”a koyup, ona yönelip bakmak, sizi hürriyetinize taşır.
Olanı anlayıp, olacak olanı anlamlandırmak, gerçek düşünce özgürlüğüdür.
Kendini her an bir adım ileri taşımak için eyleme geçmek, kendi varlığınızı onurlandırmaktır.

Dün, bugün ve yarın, tek bir bedende üç ayrı yol gibidir.
Her bir yolun kendi haritası, kendi kuralları, kendi gerçeklik düzlemi vardır.
İnsanın mevcut sistemi, zihninde canlandırdığı her şeyi gerçek sayar.
Bu nedenle, her üç yoldan hangisine girerseniz girin, kendini doğrulayan gerçekliğe ulaştırır. Önemli olan, sizin hangi gerçekliği ele geçirmek istediğinizdir. Ya da, hangi gerçeklik tarafından ele geçirildiğiniz...

Ele geçirilerek yönetilmeyi mi, ele geçirerek yönetmeyi mi istersiniz?
Siz, ne kadar özgür olmak istersiniz?

Haydi, birlikte bir oyun oynayalım...

Varsayalım ki, bir bilgisyar oyununun başındasınız. Uzayda geçen bir oyun olsun. .. Siz de, gezegenler arası seyahat ediyor olun...
Birinci gezegen, 'Dün' programıyla yüklü bir gezegen olsun. Bu gezegenin amacı, ne yapıp edip sizi 'Dün'de tutmak. Bu nedenle sizi cezbedecek çağrışımlar kullanmakta. Duygularınızı harekete geçirecek filmleri, sahneleri, kayıtları getirip önününüze koymakta. Bu öyle “gerçek”gibi bir oyun ki, sizi gizlice içine almakta. Üstelik, hayat hikayenizi, dünden ibaret sanmakta. Siz sadece 'dün'e aitmişsiniz gibi, dün bugünmüş gibi anılarınızı yaşatmakta. Oyunun kuralı şu ki, siz 'Dün gezegeni'ne girdiğiniz anda, orada, geçmiş deneyimleriniz olan 'dün'ün gerçeği ile başbaşa kalıyorsunuz Ve, üstelik, özellikle, karşılaşmak istemediğiniz durumlarla... Bastırdığınız, yok saydığınız, kaçtığınız, korktuğunuz kurgularla... Zayıf noktalarınızı deşmek, bağımlılıklarınızla yüzleşmek, sınırlarınıza toslamak, değiştirmeniz gereken taraflarınızı açığa çıkarmak; 'Dün gezegeni'nin yaptığı budur... Burada acı çekmek, harekete geçmeniz için bahşedilmiş bir ödül gibidir. Siz 'Dün gezegeni'nde kaldıkça acının dozu artar. Ta, ki, siz kendinize yeni bir gelecek seçene kadar. Bu oyundan bıktım, diyene kadar.


Bu gezegenin varlık sebebi, sizi 'dün'de kalmış korkularınızla yüzleştirerek güçlendirmektir. Bu, söz konusu oyunun da amacıdır. 'Dün gezegeni'ndeki bağımlılık programı, özgürlüğün değerini öğrenebilmen içindir. Dün gezegeninde olan sınırlar, sınırsızlığı keşfetmen içindir. Zayıf tarafların, gücünü görebilmen, kendine gösterebilmen içindir.

Kendine yenik düştüğün zamanlar, en çok öğrenmen gereken durumlardır aslında. Gider gider, oraya toslarsın. Nereye kadar? Taaa ki, o an, “dün” gezegenindeki kurgunun, kendini güçlendirme senaryonun içinde, kendine yenik düşeceğin an, “Hoooooop.... Duuuuurrrrr!... Bu gezegende kalmak zorunda değilsin... Şu an, hemen dün gezegeninden çık... Gelecekteki en iyi halini hatırla ve onun içine gir. Şimdi derhal, senden bunu yapmanı emrediyorum!...” dersin ve oyunu bozarsın.
Bu durumda, senin koşullanmış tarafın, “Hayır ama, sen bunu istiyorsun... Bunu yapmaya devam edebilirsin. Hem ne var, sana ne zararı var ki?.. Bundan zevk alıyorsun...” diyebilir. Sen bu duruma “dünden razı”, hooooop balıklama dalabilirsin, 'Dün gezegeni'ndeki otomatik pilotun içindeki kendine.

'Dün gezegeni', gelecekteki en iyi haline geçebilmen için seni sınamaya devam edecektir. Kendini yönetmeli, iradeni kullanmalı, gücünü ele almalısın ki, onu aşabilesin. Yoksa, dönüp dolaşıp geleceğin yer, onun kolları olacaktır. O, bu oyunun kurgusu içinde seninle (senin kendinle) hesaplaşman için zekice senaryolar ve son derece cazip tekliflerle yanına gelecektir.

“Dün gezegeni', zihnini esir alıp yönetmek ister. Sen oyunu bozar ve onun tutsağı olmaktan çıkarsın. Sen, eğer özgürlüğünü eline almak istersen, bunu yapmayı seçersin. Bunu yapmayı seçersin, çünkü akıl bu işe yarar. Aklını kullana kullana bilinç denilen evrensel sistemi geliştirirsin.

Ve... Diğer gezegen, 'Yarın' gezgenidir. Burası, görsel beynini kullananların; hayal eden, vizyon geliştiren, yarınlarının iyilik ve esenliğine inananların gezegenidir. Bu topraklarda, düşler ekilir, fırtına gibi eylem biçilir. Kendini sadece bir gezegenle sınırlı tutmayanların, sınırlara inanmayanların,   koşullanmalara baş kaldıranların, kalıpların dışına çıkanların gezegenidir burası.
Alışıldık ezberlerin tuzla buz olduğu, inanışların değiştiği, denklemlerin bozulduğu, formüllerin işe yaramadığı, hesap kitapların şaştığı, evdeki hesabın çarşıya uymadığı bir gezegen varsa; o da “Yarın” gezegenidir. Realite, değişim demektir. Olasılıklar değişim için vardır ve en önemlisi, bunları harekete geçirmek, zeka ile olur. “Düşişleri başkanlığı”na yazdığın dilekçeler, işleme konmuş, düşündüğünden de muhteşem olasılıkları doğurmuştur.


'Yarın gezegeni' de, 'Dün gezegeni' gibi, sen onu düşlediğin anda içine dalıvereceğin bir yaşam sunar. Deniz kıyısından derinlere açılmak gibidir bu. Çevreni saran duvarların içinden geçtiğin, tavanları deldiğin, sırların sırlarına erdiğin bir düzlemdir burası. Nasıl istersen öyle... Ne yapıyor oluyorsan o... Ne şekilde gelişip olgunlaşmasını tasarlıyorsan o formda...
Olmak istediğin kimsenin önünde, olduğunu sandığın kişi durmuyorsa, olma hali, sonsuz olasılıklarla yüklüdür. Ucu açık sorularla, ucu açık düşlere uzandığında, ucunun nerelere varacağını kim tahmin edebilir ki? Hangi ben, sendeki 'sonsuz ben'e gem vurabilir?... 'Dün gezegeni'ne yaptığın ziyaretler, ne kadar korkulardan arınmış, umut dolu ise, o kadar u-mutlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Çünkü, aslında 'Dün gezegeni', 'Bugün gezegeni'ninde geliştirdiğin programa göre hareket eder. Fakat sadece onun verilerini dikkate almaz, yeni verileri derler toplar ve o gün geldiğinde yeniden önüne koyar. Bu, senin kendini güncelleme, yenileme başarınla doğrudan ilgilidir.

'Yarın gezegeni', 'Olmuyor' sözcüğünden anlamaz. Çünkü onun ruhu, olabilecek olanın en iyisi olma potansiyeline sahip olan senin ruhunla paralel hareket eder. Senin gerçek mertebeni bilmen, ona ulaşman için aracılık eden 'Yarın gezegeni'ni bugünden harekete geçirir. Onun harekete geçmesi şu demektir: Düşlediğin, olmuştur. 'Olma hali', olmakta olacak olanı oldurtmuştur. Senin kendinden vereceğin her eylem adımı, onun sana hazırladığı yeni yarınları hızla harekete geçirecektir. İşte bu nedenle almak ve vermek birdir. Geriye sadece bugün yapacakların kalmıştır. Ve yapmakta olduklarını nasıl yaptığını sen bile bilmezsin.

Sen 'Yarın gezegeni'nin kendisisin.
İster hala 'Dün gezegeni'ne yapışıp kalırsın, ister 'Yarın gezegeni'ni ciddiye almaz, güler geçersin.
O, senin 'Bugün' burada kendinle buluşmanı sağladı.
O, 'Dün'ün oyununu tasarlayarak, 'Yarın'ın üstün versiyonunu hazırladı.
Kendinin en iyi versiyonu olabilmen için.

Bütün bunları unutabilirsin.
Ya da, bu oyundan kolay kolay unutamayacağın bir yaşam çıkartabilirsin.


'Bugün gezegeni' ise, 'Yarın gezegeni'ne bir geçiş kapısıdır.
Ve bu kapı, 'geçiş için' sürekli olarak kapılarını açık tutar. Bu nedenle, yaşadığın sürece , 'an'dediğin realite vardır.
Kendine dürüst ve açık olursan, her şeyi açıklıkla görebilirsin.
Açık bir zihin, ardına kadar kapısı açık sezgiyi getirir.
Ve sezgiler, seni 'Yarın gezegeni'ne bugünden ulaştırır.
Sonra döner, bugün yapman gerekenleri yaparsın. Anda var olursun.
Ne üzüntü, ne dert, ne tasa, ne kaygı, ne korku. Hiçbiri yoktur. Çünkü, o ne bugünün ne de yarının hakikatinde vardır.

'Bugünün gezegeni'nde yaşarken, bir ayağın 'Dün gezegeni'nde, diğer ayağın 'Yarın gezegeni'nde olabilir. Ayaklarının biri 'Dün gezegeni'ne duruyorsa, 'Bugün gezegeni'nde kendi ayaklarının üzerinde sapa sağlam durmayı bekleyebilir misin? Ve, 'Dün gezegeni'nde duran bir ayağını 'Bugün gezegeni'ne getirirsen, hayatında nelerin dilediğin yönde değişebileceğini tahmin edebilir misin?..
Ve sen, dilersen her iki ayağınla “Yarın gezegeni”ne sıçrayabilir, oradaki büyüüüüüük vizyonu 'Bugün gezegeni'ne taşıyabilirsin. İki ayağında 'Yarın gezegeni'nden gelme yıldız tozları, önünde yaldızlı, pırıl pırıl bir yol, muhteşem bir sabahı her dem yepyeni adımlarla doyasıya yaşayabilirsin.

Hürriyet, senin varlık sebebindir ve bu bendenle sınırlı değildir.

 


Keşif defteri

Çalışmamızı iki aşamada ele alacağız. Birinci uygulamada, 'Yarın gezegeni'ndeki kendimizi yaratacağız. İkinci uygulamamızda, yaratmış olduğumuz o imajın içinde kendimizi konumlandıracağız. Bu, tıpkı bir yemeği hazırlamak gibi: Ana malzemeyi hazırlayıp, yemek işleminde hepsini birleştirmek gibi...

Uygulama 1: Şimdi, birlikte, 'Yarın gezegeni'ndeki düşleyebildiğimiz kendimizin en iyi versiyonunu yaratalım. Potansiyel olarak en iyi halimiz...
'Yarın gezegeninde bulunan... Bugünkü kendini geliştirmiş... Hayatında engel olarak gördüğü düşünce ve duyguları geride bırakmış... Her türlü durumla baş edebilecek kadar güçlü... Olabildiğinin en iyisi olan kendimizi düşünelim... Ve hayal etmekte olduğumuz kendimize bir şapka giydiriyor olsaydık, bu nasıl şapka olurdu? Bu şapkanın rengi... Biçimi... Başımızda duruşu... Onu yakından, uzaktan görelim... O şapkayı giymiş olan gelecekteki kendinizi dışarıdan bakalım... Ve içine girdiğimizde, onunla bütünleşmiş olarak hissedip yaşayalım...

Uygulama 2: Bugünü yaşarken, ''Dün gezegeni'nin içindeki bir kurgunun içine çekildiğiniz bir an... Kendinize yenik düşeceğiniz, her zaman yapmakta olduğunuzu yapacağınız bir an... Öyle bir anın içinde olduğunuzu hayal edin... Ve o sırada; özgür iradenizi, öz beninizin gerçek seçimini devreye sokma zamanı... Şunu söylüyorsunuz kendinize:
 “Hoooooop.... Duuuuurrrrr!... Bu gezegende kalmak zorunda değilsin... Şu an, hemen dün gezegeninden çık... Gelecekteki en iyi halini hatırla ve onun içine gir. Şimdi derhal, senden bunu yapmanı emrediyorum!...”

Ve bu oyunu bozmanın, 'Dün gezegeni'nin içinden çıkmanın şimdi tam zamanıdır... Bu anda, zihninizde 'Yarın gezegeni'ndeki sizi çağırmanız gerekiyor. O hazırdı... (Hani, başında Yarın gezegenine ait bir şapkası olan) Bu durumu aşmış, olabileceği en iyi haline erişmiş; güçlü, kararlı, kendinin en iyi versiyonu olan sizi zihninizde canlandırın... Onun içine girmek, sadece bir anlıktır . Yarın gezegenindeki kendinizi çağırın ve bu durumu aşmış kendinizin içine girin... Hakiki siz, bu'sunuz işte... Geçmişi geçmiş gitmiş, geleceği eylemine geçmiş...

Şimdi sizde ne değişti? Kendinizi nasıl daha iyi hissediyorsunuz?..

 

 

Tüm yazılar
 
VAR OLAN GÜÇ İÇİMİZDE [Elif KAYA] “Ve Her Eylem İçinde Sevgi Yoksa Boştur” [Elgiz KAN ÇELENAY] ÖZÜNDEKİ BENİ BULMAK [Öznur DEMİRBAŞ]
Teşekkürler Evren! [Ayşegül ÜLGEN] Yüreklere Dokunmak [NURCAN AKGÜL] SİHİRLİ DEĞNEK / İNANMAK / VE EĞİTİM KOÇLUĞU [İlkbal Kurt]
HOŞGELDİN ARAMIZA [By Kesko] KOÇLUĞA NASIL AŞIK OLDUM? [Tülay OKCU] Çözüm Odaklı Yol Arkadaşı: Öğrenci Koçluğu [Gürsel ÇAPAR]
ÖZÜYLE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR [Hazal ADIYAMAN] KOÇSAL GELİŞİM [Selin Yüreklitürk ÇETİNTAŞ] GÜLÜMSEYECEK O GÜZEL GÖZLER İÇİN… [Özlem Çağın DEMİRCİ]
NASIL BİR ŞEY BU EĞİTİM KOÇLUĞU? [Gülşah ÇINAR] Çözüm Bulmak Değil Çözümü Buldurtmaktır Koçluk [Ayşe AYDIN] FARKINIZ FARKINDALIĞINIZ OLSUN [Aynur CABBAROĞLU]
PROFESYONEL KOÇLUK VE YENİ ÇAĞIN HIZINA ADAPTASYON [Belma ALPER UĞURLU] DEĞİŞİM [Yeşim İZMİRLİ] BEDENİM BENDE Mİ - BEN BEDENİMDE MİYİM – EZBERDE MİYİM? [by kesko]
ACI DOST – TATLI KOÇ [by kesko] Öğrenci Koçu Olarak Dünyayı Nasıl Değiştirebiliriz? [Nuray KÖSE] Algımız Değişirse Dünyamız da Değişir [Hülya BAYRİ]
EĞİTİM KOÇLUĞU NEDİR? ÖNEMİ VE AMAÇLARI NELERDİR? [Yıldıray KURKUT] YOL ARKADAŞIM [Rukiye ÖZDEMİR] YOL ARKADAŞI OLMAK: KOÇLUK [Semire ÖZDEMİR]
ZİHİNLERE DOKUNUŞ [Çetin ÇALIŞKAN] Vazgeçilmez Yol Arkadaşımız: Koçluk [Deniz Ulaş KARATOPRAK] İnsan Yaşamında Kalıcı Bir İz Bırakmak Adına Bir Adım: Aile ve Öğrenci Koçluğu [Secaat YELKENCİ]
BİZ OLMA VE FARKINDALIK YARATMA SANATI: ÖĞRENCİ KOÇLUĞU [Dilek YILDIZ] Bisküvi = ETİ ve Öğrenci Başarısı = Dershane ve Özel Dersler [Nuray KÖSE] Bilmediğini Bilmemek [Atiye DEMİR]
SELAM! MERHABA! [Tülay BEŞKARDEŞLER] ‘Bilgeskop’unuzla dost olun (1) [İsmail Barış Özpazarcık Profesyonel ICF Koçu ( PCC )] Anlamlandırmak mı lazım [Melekşah Şeker ( Özbağ ) Gayrimenkul Danışmanı]
Bir Gün [Birgül Esen Kaya] Işık Tutmak [Aygül YALÇIN] Ben, Benim İçimdeki Bana Ulaşmalı Gerçek Gücümü Fark Etmeliyim. [Levent ATAMAN (Beden Eğitimi Öğretmeni)]
Farkındalığa Uzanan Yolculuk [Didem ALTUNTEN ( İngilizce Öğretmeni )] Lütfen bana yardım et ! Doğrularımı bulmaya ihtiyacım var [Yusuf OĞUZ (Coğrafya Öğretmeni)] Eğitimde Yeni Bir yol :Koçluk [Yasemin Alkan ( Kimya Öğretmeni )]
Birine Verebileceğimiz En Büyük Hediye Onu Anlamaktır [Pınar Nurhan UZ] Eğitimde Koçluk Sisteminin Gerekliliği [Tunca TUNA ( Felsefe Grubu Öğretmeni )] Hayallerinizi Planlayın [Kürşad NAZLI ( Özel Demre Temel Lisesi Yönetici )]
Teknoloji gelecekte hayatımızı ne yönde ve nasıl değiştirecek? [İsmail Barış Özpazarcık] Niyet Etmek Bir Güçtür [Melahat Açılmış Mutlu] Çözüme Giden Yolda Zihinsel Aktiviteler [Şükrü Başyılmaz]
Kraliceyi Anlamak [Mehmet Petek ( Matematik Öğretmeni )] Kendi Çocuğum İçin Başlamıştım ki... [Yalçın BAYDAR] Öğrenci Potansiyelinin Ortaya Çıkmasında Koçluğun Rolü [Eser Türkmenoğlu]
Beynimizin Gizemi [Nuri Ersan ( Fizik Öğretmeni )] Pusula ile Yol Almak [Aytül Konya ( Öğretmen )] Sihirli Evetler [Nilüfer KARDEŞ ]
İlkokul Dönemi Çocuklarına Eğitim Koçluğu [Esin AKAR (Sınıf Öğretmeni )] Olumlu Düşünmek Herşeyin Başı [Hasan SÜREN ( Sınıf Öğretmeni )] Dünyanın içindeki BİZ mi, bizim içimizdeki DÜNYA mı ? [Elif Yüceşen]
Koçluk; Yeni Bir Yaşam Tarzı [Berrin Tuğrul (Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji AD Öğretim Üyesi)] Farkindaligin Farkina Varmak [Belfin ISIK] Koçluk Sistemi [İdil Göksel (İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü / Yrd. Doç. Dr. )]
Öğretmenlik ve Eğitim Koçluğu [Nuray Engin ( Sınıf Öğretmeni )] Insan Olmak [Nuray Engin ( Sınıf Öğretmeni )] Öğrenciyi Çalışmaya Teşvik Etmek İçin Koçluk [Abdurrahman AKGÜN (Rehber Öğretmen )]
Koclugun Bir Rehber Ogretmene Kazandirdiklari [Abdurrahman AKGÜN (Rehber Öğretmen )] Bakış açısı olarak değişmezseniz, değişim koluna Kıyamet’i takar, kapınızı çalar. Tatlı talı değişmezseniz, acı bedeller ödemek zorunda kalabilirsiniz. [İsmail Barış Özpazarcık] Hedef Belirleme [Sibel Meryem Akın]
İş hayatında öğrenmemiz gereken en önemli şey nedir? [İsmail Barış Özpazarcık] Rehber Öğretmenlik ve Koçluk [İsmail Doylan (Rehber Öğretmen )] “Ders Çalış dediler ve Gittiler” [İsmail Doylan (Rehber Öğretmen )]
Yol Arkadaşlığım [Gülten Baştürk] Yeni çağ Putları [İsmail Barış Özpazarcık] Kendimizi nasıl hipnoza sokarız? [İsmail Barış Özpazarcık]
Koç Öğretmen [Gülten Baştürk] Bir Rehber Öğretmenin Gözünden Öğrenci Koçluğu [Zühran YAZICI (Rehber Öğretmen)] Öğrenci için Eğitim Koçluğunun Farkları Ne Olabilir? [...]
Koçluk Mesleği ve Meslek Etiği [İbrahim Soner (Rehber Öğretmen)] Koçluğun Bana Etkisi [Özden Özbey] Soru Sorma Sanatı [Sinem Birsin]
Yaşam Koçluğunun Hayata Yansımaları [Merve Kızılca] Gönüllülükte Koçluk [Merve Kızılca] Sorumluluk Üzerine [Bahriye Seda Tunçoğlu]
Tarla, emek ve ürün kalitesi [Bahriye Seda Tunçoğlu] Psikolojik Danışmanlık ve Koçluk [İbrahim Soner] Sihirli Dokunuş [Sinem Birsin]
Zihin Ekranı [Özden Özbey] Teslimiyet ve Kabullenme Yolculuğum [Nurcan Koca] Misafirhane [Hatice Ekinci]
Hayata Sihirli Bakış [Esra Betaş] Açık Deniz Kaptanı [İsmail Barış Özpazarcık] Koçluk Bakış Açısıyla Yaşamak [Serap Oral]
Kuşak Farkı için Koçluk [Serap Oral] Koçluk ve Takım Çantasından Çıkan Silahlar [Meltem Deniz] İki Hidrojen, Bir Oksiyen, Eh Biraz da Mineral [Gökhan Yüceerim]
Bitmeyen Merdiven [Cemil Hürriyetoğlu] Ağustos Böceği Olmak [Meltem Deniz] Çocuk Gözüyle Dünyaya Bakabilmek [Fatma Bülbül]
Başarı Nedir? [Fatma Bülbül] KOÇLUĞUN REHBERLİĞE KATKISI [Özlem Uz - Rehber Öğretmen/Eğitim Koçu] KOÇLUĞA SOKRATESÇİ YAKLAŞIM [Özlem Uz - Rehber Öğretmen/Eğitim Koçu]
Koçluk Serüvenim ve Kazanımları [ÖZLEM ÇAKMAK] Koçluk ile Farkındalığa Dair [ÖZLEM ÇAKMAK] BAŞARI , İÇİNDEKİ GÜCÜ KEŞFEDEBİLENLERİNDİR [Fatma Bülbül]
Öğrenci Koçluğu Nedir? [Anonim] Zihin ekranındaki film [Fatma Bülbül] [Gökhan Yüceerim]
Koçluk ve Akışta Olmak [Nurcan Koca (Gıda Mühendisliği Bölümü / Doçent)] Uyanış [Banu Gaye Çetinayak] Üç şeritli bir yol... [Gökhan Yüceerim]
KOÇİLOJİ [Gökhan Yüceerim] Koçluk Hakkında [Mine Akmaz] Yaşam Koçu Olma Yolunda Öğrendiklerim [Mine Akmaz]
İkinci Şans Ve Geçmişe Bağlı Kalmak Üzere [Özden Özel] Koç Öğretmen [Fatma Bülbül] Sevgili Anne Ve Babalar [Nalan Dağlar]
İyi Bir Meslek mi ? Mutlu Bir İnsan mı ? [Nalan Dağlar] Sorularla Koçluk [Kübra Yavuz] Koçluk [Canan Avan]
Kötü İnsan Yoktur [Kübra Yavuz] ARS LONGA, VİTA BREVİS (SANAT UZUN, YAŞAM KISA) [Güzin Alsoy] Yetkin Koç'un niyet bildirimi [İsmail Barış Özpazarcık]
Eğitimde Niçin Koçluğa İhtiyaç Var? [Anonim] Eğitim Koçluğu Nasıl Uygulanır? [Anonim] Zamanın canı, "An"dadır [İsmail Barış Özpazarcık]
Öz ile Koçluk [İsmail Barış Özpazarcık] Farklı Zamanlar , Benzer Duygular: Şair Sappho ve İyilik Yapmak Üzerine: [Özden Özel] Şeytanın Avukatı ile Dost Olmak [İsmail Barış Özpazarcık]
Kendime Hatırlatmalar: Kendine Ait Yoldan Git [İsmail Barış Özpazarcık] Sokrates'in Üç Filtre Testi [Anonim] Koçlukla Farkındalık [Ayşegül Kırıklı Çakır]
Düşüncelerim [Ceyhun Gizem Sağtekin] Mutluluk [Nadire Dinç] Çatışma [Nadire Dinç]
Düşünce tarzımı değiştirdim, hayatım değişti [Eda Cömert] Başarı Sahnesi [Ceyhun Gizem Sağtekin] Taraf olmak ya da Olmamak… İşte bütün mesele… [İsmail Barış Özpazarcık]
Kendimizle Yaşamak [Eda Cömert] Kendime Hatırlatmalar [İsmail Barış Özpazarcık] Sıradışı Bir Başarı Öyküsü [Can Dündar]
ÖĞRENCİNİN ALTIN ANAHTARI KOÇLUK [Binali İlter / Eğitimci-Yönetici-Öğrenci Koçu] Koçum Benim! [Mehmet Derya Top] Mutluluğun İksiri [Mehmet Derya Top]
Aslolan yaşamın anlamını kavramak; fakat sobelenmeden! (Biz çocukken….) [Bahar Erkli] Kişisel kıyamete hazır mısınız? [İsmail Barış Özpazarcık] Koçluğu Anlamak [Sevgi Ahtar]
Stil Danışmanlığı [Mehmet Öztürk] My Life - Hayatım [Mehmet Öztürk] Koçluk Süreci Ve Ben [Melike Akçora]
Koçluk Sürecinde Üç Beynin Uyumu [Melike Akçora] Yaşamın Anlamı [Yusuf Gönenoğlu] Bir Cümle Veya Soru Herşeyi Değiştirebilir [Yusuf Gönenoğlu]
Bilge Çocuk [Sevgi Ahtar] Ben Kimim [Sevgi Ahtar] Dinlemek [Meral Çakır]
Bugün, kendi hayatının filmini kaçırma! [İsmail Barış Özpazarcık] Hayallerin ve Sen [Meral Çakır] ZİHNİN GÜCÜ [İlkay Genç]
Sahip olanlarla olamayanlar arasındaki fark nedir? [İlkay Genç] Beyin Dalgaları (Frekansları)-1 [Özden GEREN] Kendime Hatırlatmalar [İsmail Barış Özpazarcık]
Temsil Sistemlerimiz [Ali Ceyhan] Koçluk, Koçluk Sistemi ve Dinleme Bilgeliği [Özden GEREN] Ben İstersem... [Ali Ceyhan]
Koçluk yapmak için gerekli donanım nedir? [Bahar Erkli] Vazgeçmek, Pes Etmek midir? [Sibel Zobu] Kararsızlar [İsmail Barış Özpazarcık]
Bizim Fotoğrafımız [İsmail Barış Özpazarcık] Makinalar [İsmail Barış Özpazarcık] Ben, Aynadaki Bilge ve Kadın Yanım [Dilber Can Göksü]
Koçluk Becerisi Destekli Matematik Öğretimi [Ayşegül Özmen] Hayaller [Sibel Zobu] Zihin Ekranında Görülen Hayaller [İsim Belirtilmemiş]
Koçlukta Gönüllü Hizmet [Elif Türkmen] Gönüllülük ve Eğitim Koçluğu [Elif Türkmen] Koçluğun Gücü [Berna Nazik Köseoğlu]
Kendini Aşmak [İsmail Barış Özpazarcık] Alışkanlıklardan Özgürlüğe Giden Yol [İsmail Barış Özpazarcık] Köşe Ofis [İsmail Barış Özpazarcık]
Zihni Yönetme Sanatı [Şems] Kurantum Ömür Aritmetiği [Kurantum] Mana [İsmail Barış Özpazarcık]
Doğru Düşünme Sanatı [Dilek Akay] Yaşam Koçluğu Yolculuğum [Dilek Akay] Çare Sizsiniz [Muzaffer Aktaç]
Koç Manifestosu [Muzaffer Aktaç] Koç Manifestosu [Muzaffer Aktaç] Ölüm meleği ile sohbet 2 [Serdar Özkan]
Ölüm meleği ile sohbet 1 [Serdar Özkan] “Daha iyi bir dünyaya hayal kurarak erişebiliriz” [Cihan Özdeniz] Durun ve Dinleyin [Mehmet Karaaslan]
Niçin otomobil kullanırız? [İsmail Barış Özpazarcık] Teknolojinin mesajı nedir? [İsmail Barış Özpazarcık] Terk edilenlerden misin, seçilenlerden mi? [Nil Karaibrahimgil]
Hayatı doğru okumak için: BOLD Kitabı [Alper Bayraktar] "Bütünsel Koçluk" kitabı artık sizlerle... [Alper Bayraktar] Para ve Kapasite [İsmail Barış Özpazarcık]
Sevgi [Can Dündar] Sen Düşünceden İbaretsin [Erdal Soytürk] Neden bu çağda her şey kişiye özel? [İsmail Barış Özpazarcık]
Hedeflere İlişkin Güçlü Sorular [İsmail Barış Özpazarcık] Steve Jobs'un Biyografisi Ne Anlatıyor? [İsmail Barış Özpazarcık] Bağışlamak [Debbie Ford]
Futbol Üzerinden Hayatı Doğru Okumak [İsmail Barış Özpazarcık] Kendini Keşfetmek [Erdal Soykök] Öğrenci Koçu Olarak Ben [Zehra Oben]
Koçluk ve Öğrenci [Eylem Oruç] Koç Öğretmenim Ben [Nurcan Seçme] Bir Öğretmenin Yol Arkadaşlığı [Arzu Işık]
Farklı Bir Sabaha Uyanmak [Erdal Soykök] Disiplinli Olun [Nasuh Mahruki] Koçluk'u İleri Taşıyanlar [Metin Çınaroğlu]
Olumsuz Düşünce Aslında Nedir? [İsmail Barış Özpazarcık] Keşfedilecek Cevaplar [İsmail Barış Özpazarcık] Alışkanlıkları Sorgulamak [İsmail Barış Özpazarcık]
Dayanışmak [İsmail Barış Özpazarcık] İnsan [İsmail Barış Özpazarcık] İnsan: Sistemler Kuran [İsmail Barış Özpazarcık]
Yaşama Sanatı [İsmail Barış Özpazarcık] Yaşamak [İsmail Barış Özpazarcık] Yaşam Mevsimindeki Seyir Defteri [...]
Şems Mevlana'nın "Koçu" muydu? [Serap Işık] Sorgulamak [İsmail Barış Özpazarcık] Sınırsızlığın Keşfi [Gaye Çetinayak]
NLP Practitioner Özgüven Bildirgesi [Mehmet Ali Öztürk] Mükemmellik Yolculuğum ve Ben [Yadigar Orhun] Soruların Niyeti [İsmail Barış Özpazarcık]
Koçluk'ta Neymiş? :-) [Merve Yılmaz] Öneri [Nurdan Yoldaş] Şaşmak [Nermi Uygur]
Fikir Saklama [Paul Arden] Meraklılar [Richard Bach] Katlanmak [İsmail Barış Özpazarcık]
İç dünya araştırması [başkahraman soruyor] Merak ve Öğrenmek [Geveze] Türkçe deyimlerinin kaynağını merak edenler için... [İskender Pala]
Başarının Yolu: Tekrar [Paulo Coelho] Bir sorunu çözmek istiyorsanız... [Joe Vitalie] Yargılamadan anlamak [Don Mıguel Ruız]
Tam olarak ne istediğini bilmek [İsmail Barış Özpazarcık] Kendini ifade etmek [başkahraman soruyor] Nasıl Vizyon Sahibi Olunur? [Akın Öngör]
Bir Koçun Not Defteri: MOMO [...] Mavi Tüy Özgürlüğün Mihmandarı [...] Koçluk ve iletişim [Melek Çelikay]
İçsel Koçluk [Ayşen Akın] İç disiplin [Nasuh Mahruki] Kartal uçuşu [İsim Belirtilmemiş]
İyimserlik ve kötümserlik [Nermi Uygur] Güçlü sorular [İsmail Barış Özpazarcık] Hayat, İnsan, Koçluk [Darika Adatovna Acar]
Hayatın Resmi [...] Başkanlık Sistemi [İsmail Barış Özpazarcık] Twitter'da koçluk bakış açısı [İsmail Barış Özpazarcık]
Yaşlanmayan tek şey... [Hidayet Şahin] Teşekkürler Hayat [Nuran Erman] Ruh Hali [İsmail Barış Özpazarcık]
Olmak [İsmail Barış Özpazarcık] Eşya bağımlılığına nasıl son verebiliriz? [Murat Toktamışoğlu] Baş rolde 'Ön yargı' olan bir hikaye [İsim Belirtilmemiş]
Livaneli, kendine koçluk yaparak üretiyor [İsim Belirtilmemiş] Vicdanımın emrindeyim [Mehmet Eroğlu] Byron Katie'nin Koçluğunda [İsim Belirtilmemiş]
Çalışma yapmak 2.bölüm: Dört soru [İsmail Barış Özpazarcık] Kafamızdaki fotoğraf karesini değiştirmek [İsmail Barış Özpazarcık] Biz bilinci, birlik bilincidir [İsmail Barış Özpazarcık]
Normal olmak ya da olmamak [İsmail Barış Özpazarcık] Kralın Konuşması - Zoraki Kral [....] Kendi Everestinize Tırmanın [İsmail Barış Özpazarcık]
Harikalar Diyarı [Ayşegül Demir] Hayat ve Koçluk [Adem Alptekin Altunbaş] Eğitim Siteminde Koçluk [Zehra Soyal]
Özgün, bilge ve mükemmel [İsmail Barış Özpazarcık] Teknolojik Gelişmeler ve Koçluk [Faruk Hasanoğlu] 'Koçluk'ta doğru İnanç Geliştirmenin Başarıya Etkisi [Sevgi Kurşun ]
Hayat Yolunda Pozitif Işık Olabilmek [Erdal Soykök] Harika Bir Yolculuk [Eylem Kahramanoğlu] Sözün özü [Dost Can Deniz]
Olumsuz olandan özgürleşmek [İsmail Barış Özpazarcık] Yeni bir kitap keşfetmek [İsmail Barış Özpazarcık] Düşündürücü Hikayeler: Farkına Varmak [Bucay]
Koçluk penceresinden “Gençliğe Hitabe” [Dost Can Deniz] Bülent Ortaçgil son albümünde nasıl vizyonerlik yapıyor? [İsmail Barış Özpazarcık] Şu Anda Neler Hissediyorsunuz? - 2 [Dost Can Deniz]
Şu Anda Neler Hissediyorsunuz? [Dost Can Deniz] Şebnem Ferah ve Koçluk [Şebnem Ferah] Morrie ile Her Salı [İsmail Barış Özpazarcık]
Göçebe: Stephenie Meyer [...] Kendine Alışanlar ve Alışamayanlar [İsmail Barış Özpazarcık] Fazla Konuşmak mı? [İsmail Barış Özpazarcık]
Görebilenlerin Gezegeni: Avatar [...] Sözcüklerle Görünenin Ötesine Geçmek [İsmail Barış Özpazarcık] "Öz"le Bir Olmak [İsmail Barış Özpazarcık]
Güçlü Soru [İsmail Barış Özpazarcık] Görsel Beynimiz [İsmail Barış Özpazarcık] Ben Kendim [Virginia Satir]
Kendi Gezegenini Doğurma Hürriyeti [İsmail Barış Özpazarcık] Hayatın Armağını [Harika Elden] Yönetici Lider Koçluğu [İsim Belirtilmemiş]
Yaşam ve Sanat [İsmail Barış Özpazarcık] Muhteşem Üçlü: Niyet, Odak ve Eylem [İsmail Barış Özpazarcık] Leonarda Da Vinci Nasıl Model Oldu? [İsmail Barış Özpazarcık]
Koçluk Yolculuğum [Harika Elden] Bütünsel Koçluk ile Bilgelik Bilinci [İsmail Barış Özpazarcık] Başlangıç - Inception Filmi ve Rüyalarımız [...]
Koçluk ve Sufizm 6 [İsmail Barış Özpazarcık] Koçluk ve Sufizm 5 [İsmail Barış Özpazarcık] Koçluk ve Sufizm 4 [İsmail Barış Özpazarcık]
Koçluk ve Sufizm 3 [İsmail Barış Özpazarcık] Koçluk ve Sufizm 2 [İsmail Barış Özpazarcık] Koçluk ve Sufizm [İsmail Barış Özpazarcık]
Aşk Filmleri 2 [...] Aşk Filmleri [...] Maya'nın Oyunları 2 - Hareket [İsmail Barış Özpazarcık]
Maya'nın Oyunları [İsmail Barış Özpazarcık] Niçin Her Öğretmen NLP Öğrenmeli? [İsim Belirtilmemiş] Milton Erickson'dan Açılımlar [İsmail Barış Özpazarcık]
Şems'ten Açılım [İsmail Barış Özpazarcık] Mevlana 16. yyılda Koçluğun Temellerini Atıyordu [Mevlana] Üçlü Filtre Testi [...]
Dikkatlilik [İsmail Barış Özpazarcık] Derin Düşünce [İsmail Barış Özpazarcık] Barış İşareti Nereden Geliyor? [...]
Gereksinimlerimiz [İsmail Barış Özpazarcık] "Gerçek Kendililik" ve Koçluk Penceresi - 2 [İsmail Barış Özpazarcık] "Gerçek Kendililik" ve Koçluk Penceresi [İsmail Barış Özpazarcık]
Düşünce Gücünün Bilimselliği [...] Atatürk İle Mentör Masasında [İsmail Barış Özpazarcık] Krishnamurti ile Yaşamı Sorgulamak [Krishnamurti ]
Ben Kimim? [Alper Bayraktar] Damıtılmış Hayat Öyküleri: Derviş Kaşıkları [...] İnsan: Tılsımlı bir dokunuşla yeni boyutlara geçiverendir. [İsmail Barış Özpazarcık]
İnsan: Bir niyet tohumuyla dünyayı değiştirendir. [İsmail Barış Özpazarcık] İnsan: Bir söz, bir vizyonla dünyalar kurandır. [İsmail Barış Özpazarcık] Kırklar Diyarı [...]
Günler Kısalır Aklımız Uzar [İsmail Barış Özpazarcık] İzmir'in İlkleri [İsim Belirtilmemiş] Bir Koçun Not Defteri - 3 [...]
Bir Koçun Not Defteri - 2 [...] Düşünmeye Değer Özlü Söz [Mevlana] Bir Koçun Not Defteri [...]
İç Bilgeliğin - 6 [İsmail Barış Özpazarcık] İç Bilgeliğin - 5 [İsmail Barış Özpazarcık] İç Bilgeliğin - 4 [İsmail Barış Özpazarcık]
İç Bilgeliğin - 3 [İsmail Barış Özpazarcık] İç Bilgeliğin - 2 [İsmail Barış Özpazarcık] Tanışalım: İç Bilgeliğin - 1 [İsmail Barış Özpazarcık]
İçerideki Kitap [Cemalnur Surgut] Asyanın Işıkları [...]
 
Koçluk Türkiye bir Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü iştirakidir.
Tüm hakları saklıdır. 2019 ©